1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

TADEUSZ RÓŻEWICZ. POWROTY. POEZJE I FRAGMENTY PROZY

7 października, godz. 17.00

TADEUSZ RÓŻEWICZ. POWROTY – to literacki projekt teatralnej wypowiedzi poetyckiej, struktura harmonijna i oryginalna, skomponowana z wierszy, poematów i prozy autora „Kartoteki". Stanowi dowód głębokiej znajomości i szczerego przeżycia szerokiego spektrum twórczości poety. Na scenariusz składają się teksty zaczerpnięte z ponad trzydziestu utworów Różewicza, z różnych okresów jego twórczości. Najczęściej powracają, w różnych kontekstach i funkcjach, „Złowiony", „Próba rekonstrukcji" i „ Z życiorysu".
Tytułowe powroty to przede wszystkim myślowe, wspomnieniowo-fantasmagoryjne wyprawy do kraju i czasu lat dziecinnych, do świata zapamiętanego, krainy oczywistości, jednoznaczności i prostoty, a następnie to coś na kształt próby korekty poetyckiej pamięci. Mianowicie zapis dokumentacyjno-reportażowy fizycznego nawrotu do małej ojczyzny, do Radomska – miejsca uzyskującego wymiar wytworu doświadczenia sensualnego a zarazem tworu realizmu magicznego. Wreszcie trzeci powrót, to rekapitulacja obrazu podróży włoskich, rozpamiętywanie i kontemplacja zapisów wędrówki arkadyjskiej, badanie ich z nowej perspektywy. Przez pryzmat świadomości przemijania.
Ta każe widzieć jasno, nie tylko w zachwyceniu ale czasami w osłupieniu, sprawy miłości, śmierci i poezji. Tajemnice imperatywu uprawiania literatury, konieczności artykułowania poetyckiego zwierzenia, niekończącej się spowiedzi poety.
Aktor Grzegorz Gierak przygotował scenariusz, który jest konceptem na autobiografię Różewicza, jest frapującym samowywiadem, malowniczym śledztwem poszukującym przyczyny sprawczej bycia artystą. Jest przypowieścią o fenomenie i typowości istoty ludzkiej. A więc wywodzi się z ducha Różewiczowskiej „Kartoteki".
„Powroty" to także rozmowa poety z własnym sobowtórem. Może być nim każdy słuchacz i widz planowanego spektaklu. Rekonstrukcja poety okazuje się szansą odtwarzania tożsamości człowieka współczesnego - Henryk Izydor Rogacki

reżyseria i wykonanie: Grzegorz Gierak

Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku / 70 min / wstęp za wejściówkami