1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

materiał z festiwalu 2015

Spektakle 2015

CZYTANIE PERFORMATYWNE "NOWA SZKOŁA FILOZOFICZNA"

Różewicz Open Festiwal 2015 zakończy czytanie performatywne pt. "Nowa szkoła filozoficzna". Czytanie z udziałem Katarzyny Kosior i Przemysława Bluszcza rozpocznie się o godz.19.00 w sali kameralnej MDK Radomsko.

Wg reżyserki czytania, Anny Wieczur – Bluszcz, „Nowa szkoła filozoficzna” „to pełne bólu i tęsknoty błaganie. Błaganie o bliskość drugiego człowieka – żywego człowieka. Jego pojawienie się oczekiwane jest jak powietrze, woda, pokarm i światło... bo „Żyjemy umarli. Obrotni, złośliwi, podstępni, uczynni, rozkładający się umarli. Znamy się dobrze wszyscy i znamy tę swoją tajemnicę”. Czytanie jest wzbogacone efektami multimedialnymi.

zdjęcia - Tomasz Naumiuk

przetworzenie obrazu - Krzysztof Pawlik

wstęp za wejściówkami

 

MONODRAM "RÓŻEWICZ CZYTANY OD KOŃCA"

Monodram poetycki "Różewicz czytany od końca" to wyjątkowa interpretacja twórczości Tadeusza Różewicza w reżyserii i wykonaniu Marty Klubowicz. Spektakl odbędzie się 14 czerwca (niedziela) o godz. 20.00 w sali kameralnej MDK Radomsko.

Marta Klubowicz – aktorka, poetka, tłumaczka. W „Różewiczu czytanym od końca” zainscenizuje mniej i bardziej znane wiersze Tadeusza Różewicza, m.in. „Serce podchodzi do gardła”, „Rozebrany”, „Palec na ustach”, „Słowa”, „Lawina”, „Mini kosmos”.

„I zaczęłam czytać Różewicza na nowo. Najpierw „Poezje zebrane” - grubą, pożółkłą książkę, która wtedy mi służyła. A potem nowsze tomiki. Od ostatniego. Od końca. Czytałam, nie jak „domorosły krytyk”, który analizuje, nie jak egzaltowana poetessa. Czytałam jak człowiek. Po prostu - czytałam. Byłam poruszona, wstrząśnięta. Pod wrażeniem niespotykanej bezpośredniości, szczerości, ostrości widzenia świata i braku dbałości o atrakcyjność formy. Nikt tak nie miał odwagi pisać.” – Marta Klubowicz

Wstęp za wejściówkami

 

WIDOWISKO PLENEROWE PT. „MIEJSCE URODZENIA”

13 czerwca (sobota) o godz. 21.00 w Parku Świętojańskim odbędzie się niecodzienne widowisko plenerowe pt."Miejsce urodzenia". Spektakl w reżyserii Jarosława Tumidajskiego zrealizują artyści Teatru Nowego im. Kaziemierza Dejmka w Łodzi. Wśród wykonawców będzie można zobaczyć Ewę Kaim i Olgierda Łukaszewicza.

 

Gdzieś obok sceny, ale w zasięgu wzroku widzów, znajduje się box (być może klatka, zagroda) z Głodomorem. Trwa właśnie 33 dzień jego głodówki. Głodomór nie jest główną atrakcją tego wieczoru, wręcz przeciwnie. Ludzie mijają jego klatkę, przyglądają mu się przez chwilę, wymieniają uwagi, by po chwili ruszyć w stronę sceny. Siadają na widowni i czekają na widowisko. W pewnym momencie Głodomór jednak odezwie się i wypowie swój monolog. Na marginesie tego, co będzie się działo na scenie. Ale to później. I tylko na marginesie.

„Miejsce urodzenia” to rodzaj podróży do wnętrza twórczości trzech braci Różewiczów — Janusza, Stanisława i przede wszystkim Tadeusza. Widzowie zostaną zaproszeni do stworzonego specjalnie na tę okazję parku różewiczowskiego, do galerii na otwartym powietrzu inspirowanej dokonaniami rodzeństwa. Centralnym punktem tej multimedialnej instalacji będzie scena, na której odbędzie się przedstawienie/ koncert.

Uprzejmie prosimy nie przeciwstawiać się interwencjom Straży Porządkowej.

 

 

przestrzeń, światło i video - Mirek Kaczmarek;

muzyka - Stefan Wesołowski;

inspicjent - Agnieszka Choińska;

obsada - Jolanta Jackowska, Ewa Kaim, Kamila Salwerowicz, Przemysław Dąbrowski, Mateusz Janicki, Konrad Michalak, Olgierd Łukaszewicz, Sławomir Sulej