1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Materiały z festiwalu 2014

Spektakle 2014

6.10 - "WYSZEDŁ Z DOMU" PREMIERA SPEKTAKLU

Uwaga, zaginął Henryk. Wyszedł z domu o 7.30. Ogolił się, wypił kawę, zmienił skarpetki. Brak znaków szczególnych. Poszukują go żona Ewa i córka Gizela. Rodzina nie jest w stanie podać dokładnego rysopisu mężczyzny. Poszukiwany najprawdopodobniej stracił pamięć i błąka się po mieście.

Tak można streścić - przynajmniej po części - fabułę dramatu Wyszedł z domu Tadeusza Różewicza. Tajemnicze zniknięcie głównego bohatera to tylko początek absurdalnych sytuacji, które ujawnią konwencjonalną atmosferę i rutynę działań mieszczańskiego domu.

Autor, by je wyrazić przyjął formułę „teatru poetycznego”. Sceny dowcipnych dialogów połączył z filozoficznymi monologami o poszukiwaniu tożsamości, pytaniami o sens życia i normy, które nas ograniczają. Ta metafizyka bycia, jeden z podstawowych tematów w twórczości Różewicza, w sztuce przejawia się w komediowym żywiole zapisującym jasną, choć często dość gorzką w wymowie, część ludzkiego doświadczenia.

reżyseria: Michał Rzepka

występują: Magdalena Kaszewska, Aleksandra Posielężna, Katarzyna Żuk, Wojciech Droszczyński, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz

6 X, g. 19.00, sala widowiskowa

Wstęp z zaproszeniami - do odbioru w Kasie MDK

 

 

 

 

 

13.10 - CZYTANIE PERFORMATYWNE - "ZIELONE RÓŻE POETY"

„Zielone róże poety” na podstawie twórczości Tadeusza Różewicza - czytanie performatywne w rezyserii Anny Wieczur - Bluszcz. Występują: Przemysław Bluszcz, Mirosław Zbrojewicz, Marcin Korcz.

"Czytanie wybranych utworów Tadeusza Różewicza składające się na swoisty testament artysty. To opis świata z przeciągu niemal siedemdziesięciu lat. Co porusza? Co martwi? Co cieszy? Co ma sens?... Przy każdym spotkaniu z twórczością Tadeusza Różewicza za każdym razem odkrywam jego nowy obraz, nową myśl . I tylko jego wrażliwość i wnikliwość pozostaje niezmienna." - Anna Wieczur - Bluszcz

13 X, g. 19.00, sala kameralna

Wstęp z zaproszeniami - do odbioru w Kasie MDK


Zbrojewicz Bluszcz KORCZ

 

11.10 - "MATKA ODCHODZI" CZYTANIE

Relacje między matką a synem, fragmenty wierszy, przemyśleń, fragmenty dzienników Tadeusza Różewicza i jego matki Stefanii na podstawie tomiku Tadeusza Różewicza „Matka odchodzi”, przybliżą znakomici polscy aktorzy telewizyjni, filmowi i teatralni - Teresa Lipowska oraz Grzegorz Gierak.

11 x, g. 18.00, sala kameralna

Wstęp z zaproszeniami - do odbioru w Kasie MDK

 

Lipowska Gierak

 

10 X - MONODRAM - "SZEKSPIR FOREVER!"

Andrzej Seweryn w interaktywnym dialogu z widzem opowiada o świecie Szekspira. Pokazuje człowieka w chwilach triumfu, zwątpienia i klęski. Rozmawia o ludzkich słabościach, a równocześnie o sile marzeń. Najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Szekspira – Hamleta, Makbeta, Romea i Julii, Henryka V, Burzy, Ryszarda III, Sonetów i wielu innych – układają się w fascynującą opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka.

Spektakl jest wirtuozerskim popisem aktora, który spotykając się na teatralnej scenie z jednym z największych autorów, przemienia się na naszych oczach w kolejne, wykreowane przez niego postaci, tworząc bogatą mozaikę sytuacji egzystencjalnych. Spotykamy tu najważniejsze tematy szekspirowskie - obsesję władzy i szaleństwo zmysłów, ponadczasowość miłości i smutek samotności, zazdrość i zdradę, wszechobecność pragnień i dotkliwość porażek, zwątpienie w sens życia i dającą siłę nadzieję - wielkość i upadek człowieka. Transformacji przeżyć i emocji towarzyszy głęboka prawda o zmienności kondycji ludzkiej.

Spektakl nie tylko pokazuje kunszt Szekspira w niezwykłej kondensacji, lecz także ujawnia siłę aktorskiego talentu. Jednym z istotnych przesłań tej inscenizacji jest bowiem nie tylko znane powiedzenie twórcy Hamleta, że "świat jest teatrem", ale również to, że aktor za pomocą stosunkowo skromnych środków – słowa, ciała, mimiki, gestu – może stworzyć świat w teatrze, a zarazem uruchomić nieograniczoną przestrzeń dla wyobraźni. Spektakl można polecić zarówno znawcom twórczości Szekspira, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi szekspirowskie w nowych przekładach i w nowych, odkrywczych interpretacjach. Ci drudzy – znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży w świat dramatów geniusza ze Stratfordu. (http://www.teatrpolski.waw.pl)

10 X, g.18.30, sala widowiskowa

Wstęp z zaproszeniami - do odbioru w Kasie MDKseweryn

 

7 X - SPEKTAKL - "MATKA I SYN ODCHODZĄ"

W koncercie w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego wystąpią znani aktorzy teatralno-filmowi oraz soliści i chór Gliwickiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. Zostaną zaprezentowane między innymi fragmenty tomu poetyckiego "Matka odchodzi" oraz "Stabat Mater" Pergolesiego, a także utwory Chopina, Gershwina, Mozarta, Pergolesiego i Vivaldiego.

Tadeusz Różewicz od 1946 roku był związany z Gliwicami. Razem z żoną Wiesławą oraz synami Kamilem i Janem mieszkał w kamienicy przy Zygmunta Starego, nieopodal Operetki Śląskiej, aż do 1968 roku. W 1995 roku przyjął tytuł Honorowego Obywatela Gliwic.

Bez gliwickiego okresu twórczości Różewicz nie mógłby pewnie kandydować wielokrotnie do literackiej Nagrody Nobla. Tu powstały znakomite wiersze i poematy. Bez gliwickiej „Kartoteki” czy „Starej kobiety” trudno wyobrazić sobie jego twórczość. Tutaj w studenckim teatrze STEP, gdzie występował Wojciech Pszoniak, odbyły się prapremiery jego dramatów „Spaghetti i miecz” oraz „Świadkowie”.

W 1957 roku w Gliwicach zmarła jego matka Stefania Maria Różewicz. Została pochowana na cmentarzu w Wójtowej Wsi. Poeta poświęcił jej znakomitą książkę „Matka odchodzi”, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike w 2000 roku.

7 X, g. 19.00 sala widowiskowa

Wstęp z zaproszeniami - do odbioru w Kasie MDK

 

Olbrychski Jun Maszczyk Déugosz