1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Materiały z festiwalu 2010

SPEKTAKLE 2010

"G®UPA LAOKOONA" Teatru "Wybrzeże" z Gdańska

sala widowiskowa MDK, 09.10.2010 r. godz. 19.00

 


http://www.teatrwybrzeze.pl/#/strona-glowna

 


Tadeusz Różewicz

  • Reżyseria: Jarosław Tumidajski
  • opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
  • Scenografia: Mirek Kaczmarek
  • video: Mirek Kaczmarek
  • Ruch sceniczny: Anka Jankowska

Obsada

Występują:
Mirosław Baka - Ojciec
Monika Chomicka-Szymaniak - Przyjaciółka
Krzysztof Gordon - Dziadek
Jerzy Gorzko - Krytyk II
Dorota Kolak - Matka
Mirosław Krawczyk - Krytyk I
Katarzyna Maciąg - Córka
Dorota Androsz - Córka (wymiennie z Katarzyną Maciąg)
Zbigniew Olszewski - Przewodniczący

 

Opowieść o sztuce, polityce i głupocie, a wszystko to w popkulturowej oprawie. Zremasterowana oraz zaktualizowana wersja spektaklu z 2007 roku. Nowa przestrzeń, nowe obrazki, nowe dźwięki i sprawdzona jakość.

Za reżyserię G®UPY LAOKOONA Jarosław Tumidajski otrzymał w 2008 roku Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego. Spektakl ten został również uznany przez portal trójmiasto.pl za najlepsze przedstawienie roku 2007.

 


"MOJA CÓRECZKA" Teatru "Ateneum" im. S. Jaracza z Warszawy

sala widowiskowa MDK, 11.10.2010 r. godz. 19.00

Scenariusz i Reżyseria – Marek Fiedor
Scenografia i Kostiumy – Monika Jaworowska - Duchlińska
Reżyseria świateł – Mirosław Poznański
Muzyka – Bolesław Radzki

Występują:
Henryk - Artur Barciś
Mireczka - Anna Gorajska
Anna, Portierka, Ciocia - Halina Łabonarska
Kierowniczka, Sąsiadka, Jadzia - Dorota Nowakowska
Dziewczyna, Betty, Kelnerka - Barbara Prokopowicz
Słuchaczka, Mariola, Paniusia - Magdalena Schejbal
Konduktor, Żołnierz, Żorż, Wierzący - Przemysław Bluszcz
Świadek - Wojciech Brzeziński
Brudas - Jerzy Kamas
Uczeń, Harry, Niewierzący - Szymon Rząca

 

 


Do czego może doprowadzić bezgraniczna, ale zaborcza miłość rodzica do dziecka? Mirka, wychowywana pod szklanym kloszem, przenosi się z prowincji do Warszawy. Odwiedzający ją ojciec odkrywa, że jego ukochana córeczka straciła kontrolę nad swoim życiem. Grzeczna panienka stała się panienką lekkich obyczajów, którą teraz opiekują się nowi, wyrachowani „tatusiowie”. Czy spotkanie z ojcem pomoże Mirce przerwać niebezpieczną zabawę w dorosłość?

Opowiadanie "Moja córeczka", pisane w 1964 r., pierwotnie było nowelą filmową. Pierwsza premiera teatralna opowiadania w reżyserii Jerzego Jarockiego odbyła się w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kolejną ważną inscenizacją był spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Barańskiego (2000 r.) z niezapomnianym Zbigniewem Zapasiewiczem w roli Brudasa. Zdzisław Pietrasik, recenzując przedstawienie Teatru TV, tak wtedy pisał o tekście Różewicza:
„Utwór nie należy z pewnością do największych dzieł, jakie wyszły spod pióra tegorocznego laureata nagrody Nike, a jednak okazało się niespodziewanie, iż brzmi teraz bardziej współcześnie niż w czasach, kiedy powstał. Córeczki, takie jak przedstawiona przez Różewicza, nagminnie porzucają dziś swe prowincjonalne mieściny i strzegących przebrzmiałych kanonów wartości ojców. Ale nie przywiązujmy nadmiernej wagi do przypominających współczesność realiów, wbrew niemal kryminalnej fabule (ojciec udaje się do wielkiego miasta w poszukiwaniu córki, która nie przyjechała do domu na święta Bożego Narodzenia), mamy do czynienia z tragedią w najczystszej postaci.”

 

 


Realizacja „Mojej córeczki” w Teatrze Ateneum, to kolejne spotkanie Marka Fiedora z Tadeuszem Różewiczem. W 2007 roku Fiedor wyreżyserował „Wyszedł z domu” w Teatrze Polskim w Poznaniu (2007 r.). Spektakl, który został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepsze przedstawienie popularyzujące dawne dzieło literatury polskiej.
W spektaklu Teatru Ateneum, w roli Ojca, wystąpi Artur Barciś. W roli córeczki- Mirki zobaczymy Annę Gorajską – laureatkę I nagrody tegorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (nagroda za rolę Florentyny w przedstawieniu dyplomowym PWST w Krakowie "Zatopiona katedra").

Źródło: http://kultura.wp.pl/title,Moja-coreczka-w-Teatrze-Ateneum,wid,11506325,wiadomosc.html?ticaid=1ad79

 

UWAGA WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W KASIE MDK OD 4.10. DO WYCZERPANIA MIEJSC

 

"NIE KUPUJ KOTA W WORKU" Teatru "Pod Lupą" z Łodzi

sala kameralna MDK, 10.10.2010 r. godz. 18.00

 

„Teatr pod Lupą” powstał w 1991 roku w Łódzkim Domu Kultury pod kierunkiem Teresy Radzikowskiej - Binkowskiej – aktorki i pedagoga. Teatr zrealizował 26 premier w tym 15 nagrodzonych na Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich i festiwalach. Najnowszym spektaklem jest „Nie kupuj kota w worku”.

Nie kupuj kota w worku to przedstawienie,  które powstało na bazie kompilacji utworów Tadeusza Różewicza. Spektakl opowiada o zmaganiach człowieka z agresywnymi, żarłocznymi mediami. Przeciwstawia się konsumpcyjnemu, bezmyślnemu stylowi życia. Daje nadzieję młodym, wchodzącym w dorosłość, którzy szukają: prawdziwej miłości, godności i wartości rodzinnych. Wołanie o wartości artyści z Teatru "Pod Lupą" znaleźli w twórczości Tadeusza Różewicza, który od ponad 60 lat konsekwentnie opisuje bezduszność współczesnej cywilizacji. Ich spektakl jest z założenia alternatywą dla pośpiechu, pogoni za pieniędzmi i gadżetami kultury masowej.

Reżyseria: Teresa Radzikowska – Binkowska
Choreografia i ruch sceniczny: Sylwia Majcher
Kostiumy i scenografia: Anna Bartosik
Opracowanie muzyczne: Krzysztof Góra
Występują: Monika Goździkowska, Martyna Kowalczyk, Maria Leźnicka, Elżbieta Mierzejewska, Aleksandra Polka, Dominika Wasik, Maciej Andrzejewski, Bartłomiej Galężewski, Krzysztof Góra, Przemysław Zglinicki

 

 

Wstęp wolny.