1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Materiały z festiwalu 2016

7.10.2016 - SPEKTAKL "MATKA ODCHODZI"

Inscenizację jednego z najbardziej wstrząsających dzieł T. Różewicza - "Matka odchodzi" obejrzeli radomszczanie 7 października podczas Różewicz Open Festiwal. "Matka odchodzi" książka poetycka – na którą składają się wiersze, fotografie, wspomnienia, fragmenty dziennika – jest niezwykle intymnym i wzruszającym zapisem własnej pamięci o matce, próbą kontaktu z nią: to notatki z odchodzenia najbliższej osoby w życiu. Matka odchodzi jest tekstem boleśnie prawdziwym, głęboko ludzkim – ale i polifonicznym, niejednoznacznym, pisanym jakby przez kogoś zagubionego w mroku, pozbawionego ciepła, przewodnika, Matki właśnie.

Spektakl w wykonaniu Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" to próba teatralnego oddania stanu, w jakim znalazł się bohater po śmierciu Matki. Znajdujemy go w starym mieszkaniu Matki, gdy próbuje uporządkować przedmioty, jakie po niej zostały. W pozornie chłodny proces katalogowania wdzierają się emocje – niewyrażalna tęsknota za matką i wyrzuty sumienia do siebie samego. Każda, nawet najprostsza rzecz, wywołuje kolejne wspomnienia, wskrzesza coraz bardziej zamazującą się postać Matki. Nawet już słychać jej piękny, śpiewający głos, widać zarysy twarzy. To wspomnienie czy prawda, duch czy ciało? W końcu – jak pisze poeta – "Oczy matki spoczywają na mnie..." - Michał Zdunik

adaptacja sceniczna i reżyseria: Michał Zdunik
scenografia: Dorota Budacz
muzyka: Michał Zdunik
występują: Małgorzata Wojciechowska, Łukasz Borkowski
fortepian/fisharmonia: Katarzyna Wesołowska
W spektaklu wykorzystano następujące utwory Tadeusza Różewicza: teksty z książki poetyckiej "Matka odchodzi" oraz wiersz "Czas na mnie"
Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Produkcja: Staniewski/Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice"

 

 DSC7504   DSC7506  DSC7508  DSC7509  DSC7512  DSC7514  DSC7515 DSC7516  DSC7523