1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Materiały z festiwalu 2014

POETYCKA GRA ULICZNA

41 uczestników wzięło udział w zabawie pod nazwą Poetycka Gra Uliczna, którą w ramach Różewicz Open Festiwal zoragnizowały wspólnie Miejski Dom Kultury w Radomsku i Łódzki Dom Kultury. Grę, wzorowaną na odbywających się w Łodzi w ubiegłych latach Poetyckich Grach Ulicznych rozegrano 8 października. Uczestnicy wystartowali o 9.30 z budynku przy Brzeźnickiej 5, wyposażeni w specjalne karty do gry. Mieli za zadanie odnaleźć 8 ukrytych w mieście wersów niepublikowanego wcześniej wiersza Janusza Różewicza. Do miejsc, w których organizatorzy umieścili kartki z linijkami wiersza, uczestników prowadziły zaszyfrowane hasła. Na przykład karmnik dla ptaków umieszczony w ogrodzie klasztoru franciszkanów trzeba było znaleźć na podstawie hasła "Ptaszki w wirydarzu".

Fragmenty wiersza były też ukryte w fabryce Fameg, w jednej z sal Muzeum Regionalnego, przy pomniku przy ulicy Zgoda, w niezwykłym zakładzie czapniczym przy ulicy Reymonta czy w podwórzu przy redakcji "Gazety Radomszczańskiej". Odnalezienie ich nie sprawiło graczom większych problemów. Najlepsi uporali się z zadaniem w półtorej godziny.

Gorzej poszło z ułożeniem w odpowiedniej kolejności odnalezionych wersów, tak by z rozsypanki otworzyć wiersz - z tym zadaniem poradziły sobie tylko cztery młode dziewczyny. Przy okazji warto zauważyć, że zabawie brały udział osoby w bardzo różnym wieku - od 10 do 70 lat.

 

A oto niepublikowany wiersz Janusza Różewicza:

Jak dwie jaszczurki
Grzać się w słońcu
W pogodzie oczu i uśmiechów
I śmiać się głośno
By z daleka
Własnego nasłuchiwać echa.

 

 DSCa3744  DSCa3765  DSCa3798  DSCa3837  DSCa3868  DSCa3830