1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Dotacja unijna
Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Materiały z festiwalu 2012

"Białe małżeństwo" wg Weroniki Szczawińskiej

Kontrowersyjny spektakl „Białe małżeństwo” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej został owacyjnie przyjęty przez radomszczańską publiczność. 13 października przedstawienie na teatralnej scenie MDK zaprezentowali aktorzy Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

 

Sztuka Tadeusza Różewicza „Białe małżeństwo” jest pastiszem na salonowe komedie końca XIX wieku oraz całą mentalność mieszczańskiego życia, salonikowej dulszczyzny. W karbach udawanej moralności zamknięte są dwie młode dziewczyny: Bianka i Paulina, stojące na progu dorosłości w obliczu konieczności zawarcie małżeństwa i obudzenia swojej seksualności. Całe okrucieństwo, ale i komizm tekstu Różewicza tkwi jednak w starciu doświadczenia ciała, jego fizjologii i nagości z językowymi konstrukcjami, retorycznymi figurami.

 

Weronika Szczawińska przeniosła dramat w naszą rzeczywistość – czasy przesycone erotyzmem i nagością. Reżyserka wycięła z dramatu tylko interesujące ją fragmenty, a kwestie wygłaszane przez bohaterów są często automatyczne, porwane na sylaby, słowa, zdania, cmokają, ciumkają, piszą, krzyczą, jęczą. Wyginają się, robią miny, zastygają w dziwnych pozach.

 

123