1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Materiały z festiwalu 2014

Program 2013

PROGRAM EDYCJI 2013

26 września (czwartek)     

g.10.00  Seminarium dla nauczycieli pt. „Odkrywanie Różewicza” prowadzenie: Maria Dębicz i Joanna Lisiewicz (sala kameralna)

Dwie znawczynie twórczości Tadeusza Różewicza podejmą próbę twórczego odczytania tekstów Tadeusza Różewicza, będących w kanonie lektur szkolnych.                                     

6 października (niedziela)

g.17.00  Rozmowa na (dobry) początek z Wojciechem Malajkatem (sala kameralna)

Otwarte spotkanie z wybitnym aktorem teatralnym i filmowym Wojciechem Malajkatem, który opowie o swoich fascynacjach twórczością Różewicza.

 

7 października (poniedziałek)     

g.17.00  Projekcja filmu „Idąc spotykając”, reż. Antoni Krauze (sala kameralna)

Film przybliża postać i twórczość polskiego reżysera – Stanisława Różewicza oraz jego relacje ze starszymi braćmi. To podróż w przeszłość do radomszczańskiego kina Kinema, łódzkiej filmówki...

 

9 października (środa)      

g.10.00  Spektakl „Kartoteka”, reż. Andrzej Rozhin, Teatr Lalki i Aktora w Łomży (sala widowiskowa)

Obsada: B. Antoniuk, M. Dąbrowski, M. Gawrych, M. Janik, E. Mieleszkiewicz, T. B. Rynkowski, B. Wierzchowska-Gosk, K. Zemło. Spektakl Różewicza „na nowo”! Rozhin ponownie zmierzył się z Kartoteką, uwypuklając jej nadal aktualne aspekty w niezwykle dynamicznym ujęciu. Taneczne sceny zbiorowe, partie śpiewane, rapowane, znakomita muzyka. Duże wrażenie robi oryginalna, monumentalna scenografia.

 

g.19.00  Koncert zespołu DagaDana pt. "List do Ciebie" z tekstami Janusza Różewicza (sala widowiskowa)

Skład zespołu: Daga Gregorowicz - głos, elektronika, Dana Vynnytska - głos, instrumenty klawiszowe, Mikołaj Pospieszalski - kontrabas, gitara basowa, Frank Parker – perkusja. Koncert z tekstami Janusza Różewicza, mało znanego dotąd poety, brata Tadeusza i Stanisława. Muzyka podkreśla piękno poezji. W repertuarze m.in. Tęsknię, Sen, Kino, List, Tango, Szumiała leszczyna, A na ostatek, Smak Twój.

 

10 października (czwartek)         

g.17.00  Spektakl „Wyszedł z domu”, reż. Michał Rzepka wyst. Michał Jarczyński, Hanna Kocik, Kamil Suszczyk, Robert Ciszewski (sala kameralna)

Różewicz pokazuje nam świat, w którym przestajemy być ludźmi, a stajemy się atrapami. Funkcjami, które mamy do wypełnienia: ja mam być synem, a ty będziesz - ojcem. Ty będziesz córką, a ja matką. Zupełne jak w dziecięcej wyliczance. Godzimy się na role, z którymi się nie zgadzamy, ale, dzięki którym możemy grać dalej. Człowiek jest funkcją, normą, która wykonuje swój zawód. /M.Rzepka/

 

g.19.00  Spektakl „Zezem”, Teatr „Prawie Lucki” w Wejherowie (sala kameralna).

Uczniowie, absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. J. III Sobieskiego z Wejherowa. Spektakl powstał na podstawie fragmentów dramatów, prozy i wierszy T. Różewicza oraz tekstów własnych. Młodzi autorzy prowokują swoich rówieśników do spojrzenia na świat „Okiem Poety” - świadomie, wnikliwie obserwując rzeczywistość, dostrzegając zachodzące w niej zmiany, które niekoniecznie czynią świat lepszym.

 

11 października (piątek)   

g.16.00 – 19.00 Akademia Teatru – prowadzenie warsztatów: Anna Zagórska i Przemysław Bluszcz (sala taneczna, ZS-G nr 2 w Radomsku)

Prowadzenie: Anna Zagórska - Dziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Teatru im. A Zelwerowicza w Warszawie i Przemysław Bluszcz - aktor Dwudniowe warsztaty dla młodzieży, których uczestnicy zapoznają się z językiem teatru, jego formą i środkami wyrazu. Zajęcia oparte będą na ćwiczeniach głosu, dykcji, ciała, pracy z tekstem, przestrzenią i rekwizytem, pracy indywidualnej i z partnerem.

 

g.16.00 – 19.00 Akademia Filmu – rozstrzygnięcie II Konkursu na Etiudę Filmową ph. „Piekło i niebo” (Jury: Paweł Woldan, Krzysztof Tchórzewski, Jacek Piotr Bławut) oraz warsztaty filmowe, prowadzenie – Jacek Bławut i Jacek Piotr Bławut. (foyer, garderoba, Dział Edukacji Kulturalnej)          

 

g.17.00  Panel dyskusjny „Różewicz i teatr”, moderator dr Maria Napiontkowa, paneliści:  m.in. prof. Barbara Osterloff (prorektor Akademii Teatralnej im. A.Zelwerowicza, dyrektor artystyczny Różewicz Open Festiwal), prof. Jan Maciejowski (reżyser, pedagog), Agnieszka Koecher-Hensel (ISPAN Warszawa) (foyer)

Rozważania m.in. o tym dlaczego Tadeusz Różewicz, niewątpliwie najważniejszy i najwybitniejszy polski dramaturg XX wieku, stoi w cieniu Sławomira Mrożka i Witolda Gombrowicza; o miejscu dramaturgii Różewicza w tradycji dramatu i teatru modernistycznego; o dramatach "niewygodnych" Różewicza (m.in. "Do piachu" i "Białe małżeństwo"); o tym jakiego aktora "potrzebuje" Różewiczowski dramat.

 

g.18.30  Wernisaż wystawy „Różewicz ReAkcje” - kurator wystawy Jakub Lesiński (Galeria MDK)

Wystawa prac artystów związanych z Radomskiem, poświęcona braciom Różewiczom. Prezentowane prace są osobistymi wypowiedziami na temat ich twórczości.

 

g.19.00  Spektakl „Ja im jeszcze pokażę. Hommage a Różewicz” reż. Piotr Lachmann, Videoteatr "Poza", wyst. Jolanta Lothe, Jarosław Boberek (sala widowiskowa)

To niezwykły kolaż złożony z unikatowych nagrań z Tadeuszem Różewiczem i żywych scen z jego sztuki "Stara kobieta wysiaduje" w brawurowej interpretacji Jolanty Lothe, której sekunduje Jarosław Boberek, "król polskiego dubbingu". Inscenizacja wydobywa z twórczości i rewelacyjnych videoimprowizacji Różewicza myślową głębię i prowokacyjną zmysłowość oraz aktualne przestrogi dla polityków i ich ofiar, którymi wszyscy jesteśmy.

 

g.20.00 Ogłoszenie wyników konkursu "Różewicz Motion Graphic" ( Jury: Anna Wieczur - Bluszcz, Agnieszka Półrola, Jerzy Drozda, Michał Wróblewski) (MDKlub Cafe)

 

 

Projekt "Untitled (10)"

Biegańska/Kaczmarek/Tumidajski

11 października, g. 15.00 - 12 października, g. 15.00. Zdarzenie szczególne: 11 października, g. 20.30.(sala kameralna)

 Sztuka moja nie jest w obecnej formie przeznaczona ani dla teatrów, ani dla telewizji, ani dla radia.

 „Untitled (10)” to najprawdopodobniej najbardziej radykalny projekt teatralny sezonu (choć mówienie tego już teraz obarczone jest pewnym ryzykiem). Aktorka Magda Biegańska zostanie na dobę zamknięta w przestrzeni różewiczowskich słów, tematów, odniesień. Ale też milczenia i braku akcji – tak ważnych dla poety. Całość pomyślana jest jako specyficzny tor przeszkód. Biegańska będzie miała do zrealizowania szereg zadań nawiązujących w mniejszym lub większym stopniu do twórczości Tadeusza Różewicza.

(fragment opisu, J.Tumidajski)

 

 

12 października (sobota)  

g.10.00 – 14.00 Akademia Teatru – prowadzenie warsztatów: Anna Zagórska i Przemysław Bluszcz (sala taneczna, sala widowiskowa)

 

g.10.00 – 14.00 Akademia Filmu – prowadzenie warsztatów: Jacek Bławut i Jacek Piotr Bławut (foyer, garderoba)

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży. Uczestnicy poznają zagadnienia dotyczące filmu dokumentalnego i fabularnego, różnic i podobieństw, roli bohatera w filmie dokumentalnym, technik filmowych, postprodukcji. Drugi dzień warsztatów to zajęcia i ćwiczenia praktyczne.

 

g.17.00  Rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza – spotkanie z jurorami: Bohdanem Zadurą, Dorotą Koman, Ireneuszem Kaczmarczykiem (MBP Radomsko) oraz projekcja filmu "Dorzecze Różewicza", reż. Artur Burszta, Jolanta Kowalska (Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku)

Na kolejną edycję konkursu wpłynęło 189 pięciotekstowych zestawów, spośród nich jurorzy wyłonili finałową siódemkę, która powalczy o główną nagrodę - wydanie tomiku poetyckiego.

 

g.18.00 Salon poezji i muzyki - wieczór z poezją Tadeusza Różewicza pt. "Rozrzucone ..." w wykonaniu Wiesława Komasy (sala taneczna)

Wybitny aktor filmowy i teatralny podczas spotkania poetyckiego interpretować będzie fragmenty "Kartoteki rozrzuconej" i wybrane wiersze Tadeusza Różewicza.

 

g.19.00 Spektakl "Stara kobieta wysiaduje", reż. Zbigniew Chrzanowski, wyst. Larysa Kadyrova (sala widowiskowa)

Przejmująca, niepozbawiona ironii i dowcipu opowieść o różnych odcieniach kobiecości, pełna emocji spowiedź kobiety zmagającej się z samotnością, brakiem zrozumienia i czasem, który upływa pozostawiając pustkę i cierpienie. Spektakl grany w jęz. ukraińskim i polskim.

 

g.20.00  Głośne czytanie pt. "Próba rekonstrukcji", reż. Maria Dębicz, wyst. Jerzy Trela i Adam Ferency (sala kameralna)

Utwory czytane przez aktorów Jerzego Trelę i Adama Ferency, od lat związanych z teatrem Różewicza. We fragmentach filmowych Autor sam interpretuje swoją poezję. „Próba rekonstrukcji” to odtwarzanie przeszłości w monologu, łączącym liryzm z łagodnym uśmiechem Starego Poety, który martwi się o „dziś” i deklaruje - ”od jutra się zmienię”.

 

13 października (niedziela)         

g.17.00  Spektakl „Wielkie mecje”, reż. Anna Wieczur - Bluszcz wyst. Agnieszka Chrząszcz, Janusz Kucharski i Maciej Sygitowicz (sala kameralna)

„Wielkie mecyje” to spektakl złożony z kilku krótkich form dramatycznych Tadeusza Różewicza, ukazujących absurdalne poczucie humoru twórcy i jego niezwykłą umiejętność poruszania tematów trudnych w sposób pełen kpiny i prowokacji. Przedstawieniu z udziałem młodych aktorów: Agnieszki Chrząszcz, Janusza Kucharskiego, Macieja Sygitowicza.

 

 g.18.00  Monodram „Belfer” – reż. Michał Kwieciński występuje Wojciech Pszoniak (sala widowiskowa)

Wojciech Pszoniak powraca na scenę teatralną jako belfer, uczący literatury w szkole dla   trudnej młodzieży. Wrażliwy człowiek o duszy poety staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie naukę i wszelkie autorytety. Nauczyciel z poczuciem misji nie poddaje się, znosi brak zainteresowania i prowokacje młodzieży. W momencie osiągnięcia równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy....

 

g.19.45  Warsztaty z Mistrzem - rozmowa z Wojciechem Pszoniakiem (MDKlub Cafe)

Dyskusja z publicznością o tym, co znaczy być aktorem, o poszukiwaniu prawdy w pracy nad rolą, o obecności w jego życiu Tadeusza Różewicza. „Człowiekiem, o którym mówię ze wzruszeniem jest Tadeusz Różewicz, mój serdeczny przyjaciel. Był takim moim ojcem duchowym w Gliwicach, bo mój ojciec bardzo wcześnie umarł i ja zostałem sam z matką.” /W. Pszoniak/  

 

 

WYSTAWY

 

Wystawa plakatów teatralnych do sztuk Tadeusza Różewicza ze zbiorów Cezarego Niedziółki. Kolekcja plakatów największych twórców Polskiej Szkoły Plakatu – Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca, Jerzego Czerniawskiego, Wiktora Sadowskiego.

 

Wystawa plakatów teatralnych do sztuk Tadeusza Różewicza ze zbiorów Krzysztofa Dydo (Galeria Muzeum Regionalnego w Radomsku). Prywatne zbiory kolekcjonera i właściciela Galerii Plakatu Polskiego.

 

 Wystawa zdjęć Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja Fotografie Adama Hawałeja, wrocławskiego fotografika od ponad 25 lat towarzyszącego z aparatem T. Różewiczowi w jego podróżach, spotkaniach, spacerach. Wystawa udostępniona przez Wrocławski Teatr Współczesny.