RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL 2018 ZAKOŃCZONY

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku zakończył się Różewicz Open Festiwal. Od 3 do 10 października w Radomsku gościli znani artyści związani z twórczością braci Różewiczów i renomowane teatry które prezentowały dramaty Tadeusza Różewicza.

Festiwal rozpoczął się warsztatami scenograficzno-teatralnymi „List do Ciebie”. Przez kilka dni młodzież pod kierunkiem prof. ASP w Warszawie Marka Chowańca przygotowywała finałową instalację poświęconą Januszowi Różewiczowi. Najstarszemu z braci dedykowane też było rozstrzygnięcie X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Laureatka – Ewelina Kuśka – otrzymała główną nagrodę, czyli wydanie debiutanckiego tomiku wierszy.

O Stanisławie Różewiczu przypomnieli podczas rozmowy ph. „Stanisław Różewicz i scenarzyści” Marcin Filipowicz -animator kultury oraz Piotr Śmiałowski – dziennikarz. Po spotkaniu publiczność obejrzała film w reż. Stanisława Różewicza pt. „Głos z tamtego świata”. Odbył się również koncert muzyki filmowej w wyk. Galicyjskiej Orkiestry Straussowskiej „Obligato”, podczas którego zabrzmiała muzyka tworzona do filmów Stanisława Różewicza.

Różewicz Open Festiwal to jedyny w Polsce przegląd inscenizacji dramatów Tadeusza Różewicza. W tym roku można było zobaczyć spektakle: „Kartoteka” w reż. R. Rychcika warszawskiego Teatru „Studio”, „Świadkowie” w reż. P. Jędrzejasa Teatru „Barakah” w Krakowie oraz finałowe „Na czworakach” w reż. J. Stuhra Teatru Polonia w Warszawie, prezentowane 9 października, w dniu urodzin dramaturga. Nie zabrakło teatralnej premiery: „Głodomór” w reż. M. Rzepki i w wyk. K. Suszczyka. Teatralny pokaz powarsztatowy na podstawie opowiadania „Grzech” zaprezentowali studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, grupę przygotowała Olga Sawicka. W programie nie zabrakło też czytania wyreżyserowanego przez Małgorzatę Wesołowska pn.”Skąd się bierze zło” w wykonaniu Sceny Poezji.

Ważną częścią Różewicz Open Festiwal były wystawy. W tym roku w Galerii MDK pokazana została wystawa Teresy Kępowicz „Zawsze fragment – Tadeuszowi Różewiczowi”, a w MBP w Radomsku zaprezentowana została kolekcja zdjęć „Tadeusz Różewicz - prywatnie” autorstwa Janusza Stankiewicza. W holu MDK można oglądać było również wystawę zdjęć, rękopisów, wielkoformatowych prezentacji ze zbiorów MDK w Radomsku.

Zaplanowano również forum dramatu, w którym udział wzięli aktor Wojciech Pszoniak, reżyserka i pisarka Bronka Nowicka i literaturoznawca Joanna Lisiewicz. Odbyły się warsztaty literaturoznawcze z dr Joanną Lisiewicz, których uczestnikamami była młodzież szkół ponadgimnazjalnych. W programie festiwalu nie zabrakło spaceru po Radomsku śladami braci Różewiczów i tematycznych konkursów nawiązujących do spuścizny artystycznej braci.

Różewicz Open Festiwal to jedyny w Polsce festiwal poświęcony twórczości trzech wybitnych twórców kultury: Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Organizowany jest w Radomsku - mieście, w którym spędzili młodość i gdzie rodziły się ich twórcze inspiracje. Organizatorem festiwalu jest Miejski Dom Kultury, partnerem Miasto Radomsko. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Sponsorzy festiwalu: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oraz Ardagh Group.

telewizor2