SZTUCZNOŚĆ WRODZONA - WYSTAWA

Wystawa „Sztuczność wrodzona”  prezentowała wielkoformatowe zdjęcia ze spektakli – adaptacji dzieł Gombrowicza – wystawionych przez Teatr im S. Jaracza w Łodzi. Wystawę udostępnioną przez Teatr im. S. Jaracza w Łodzi można było oglądać w holu MDK w dn. 1 – 20 października 2019. Wystawę zrealizowano w ramach Różewicz Open Festiwal 2019 „Różewicz vs Gombrowicz”.

DSC 0083 DSC 0084 DSC 0086 DSC 0087 DSC 0089 DSC 0096 teatr im stefana jaracza w lodzi 309x397 82

WARSZTATY SCENOGRAFICZNE Z PROF. MARKIEM CHOWAŃCEM

11 października zakończyły się trzydniowe teatralno – scenograficzne warsztaty dla młodzieży pod kierunkiem prof. M. Chowańca z ASP w Warszawie. Warsztaty to projekt realizowany przez studentów trzeciego roku Wydziału Scenografii Warszawskiej ASP i młodzież radomszczańską. Warsztaty składały się z dwóch etapów: w pierwszym uczestnicy  mieli za zadanie z luźno rozbitej formy dramatu zbudować strukturę narracyjną wybranej sceny, posiłkując się elementami szeroko pojętego znaku teatralnego, wspomaganego światłem i projekcją. W drugim etapie nastąpiła realizacja powstałej koncepcji i jej dokumentacja. W trakcie zajęć omawiane było szerokie spektrum inscenizacyjnych i dramaturgicznych tendencji w zakresie projektowania przestrzeni scenicznej.

„On sobie leży, a czas leci…”

Wybrane fragmenty z KARTOTEKI Tadeusza Różewicza

scena Bohater_Olga

Warsztat teatralno – scenograficzny

Uczestnicy warsztatów:

Marta Baczewska – Ologele,

Anna Macugowska,

Sandra Borowiecka,

Dawid Kościański,

Damian Ozga,

Filip Reszka,

Weronika Węgrzyńska,

Weronika Wójcik.

Opieka dydaktyczna i artystyczna:

dr hab. Marek Chowaniec prof. ASP

mgr Jędrzej Skajster

DZIĘKUJEMY ZA POMOC I WSPARCIE W REALIZACJI FESTIWALU

Organizatorzy Różewicz Open Festiwal serdecznie dziękują za pomoc w realizacji festiwalu: Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, Muzeum Drukarstwa Braci Kamińskich, I Liceum Ogólnokształcącemu w Radomsku, Teatrowi im.S. Jaracza w Łodzi, Partnerom Wydarzenia: Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS, za opiekę medialną Patronom medialnym:  TVP Kultura, Tygodnik Przegląd, miesięcznik Teatr, miesięcznik Odra, portal E-Teatr, portal Teatralny.pl, TVP Łódź, Radio Łódź, Radio Strefa FM, miesięcznik Kalejdoskop, NTL Radomsko, Gazeta Radomszczańska, tygodnik Co Nowego, dwutygodnik Pomiędzy Stronami, portal Radomsko.naszemiasto.pl, portal Pulsradomska.pl, portal SpotRadomsko.pl. Szczególne podziękowania dla wszystkich artystów, wykonawów, gości oraz niezawodnej publiczności. Festiwal zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Popierania Twórczości.

  DSC8460 DSC8627 DSC7631 DSC8583 DSC8325 DSC8122 DSC8257 DSC7605 DSC8547 DSC8194 IMG 20191010 095109 DSC7751 DSC7876 DSC8152 DSC7868 DSC 0085

 

DEPRAWATOR - TEATR POLSKI W WARSZAWIE

Na zakończenie Różewicz Open Festiwal 2019 – 14 października – odbył się spektakl DEPRAWATOR Teatru Polskiego w Warszawie. W przedstawieniu w reż. Macieja Wojtyszko wystąpili: Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Katarzyna Skarżanka, Magdalena Zawadzka, Paweł Krucz, Wojciech Malajkat, Andrzej Seweryn.

W maju 1964 roku Witold Gombrowicz poznał Ritę Labrosse – swoją przyszłą żonę. Jesienią zamieszkali razem we Francji, w Vence pod Niceą wwilli Alexandrine.
Czesław Miłosz i jego żona, w czasie wakacji 1967 roku, zatrzymali się w Vence. Mieszkali półtora kilometra od Gombrowicza. Miłosz odwiedzał Gombrowicza codziennie.
Zbigniew Herbert, goszczący w tym czasie u Miłosza, odradzał mu te wizyty. Patrzył z dezaprobatą na zażyłość i regularne spotkania pisarzy. Jako reprezentant młodszego pokolenia miał pretensje do „starych mistrzów” o stosunek do Polski i Polaków.
Z faktów i domysłów, ze słów i przemilczeń Maciej Wojtyszko układa opowieść o „ojczyźnie” i „synczyźnie”, o polskości, która zawsze jest wyzwaniem.
Zbigniew Herbert do Czesława Miłosza – Paryż, 11 V 1967
Kochany Czesławie,
Bardzo mnie niepokoi Twój kontakt duchowy z Gombrowiczem, chociaż takie rzeczy zdarzały się, vide dziwna przyjaźń Conrada z Gide’em. Strzeż się proszę, bo to DEPRAWATOR acz artysta…

Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, dramatopisarz, autor scenariuszy słuchowisk i filmów animowanych, twórca literatury dla dzieci i młodzieży, m. in. książek „Bromba i inni”, „Tajemnica szyfru marabuta”. Pracuje jako pedagog – jest wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej, w latach 1990-93, 1999-2002 i 2012-2016 był dziekanem Wydziału Reżyserii na tej uczelni.
Do jego najbardziej znanych dramatów należą: „Bambuko” (prapremiera w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w reżyserii Zdzisława Wardejna, 1988), „Semiramida” (prapremiera w Teatrze Współczesnym w Warszawie w reżyserii Erwina Axera, 1996), „Wznowienie” (prapremiera w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w reżyserii zespołu, 1994), „Żelazna konstrukcja” (prapremiera w Teatrze Powszechnym w Warszawie w reżyserii Wojtyszki, 1998) oraz „Bułhakow” (prapremiera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii autora, 2002), „Chryje z Polską czyli rzecz o Stanisławie Wyspiańskim” (Teatr Telewizji 2007, w reżyserii autora).
W 2014 roku w Teatrze Narodowym prapremierę miała sztuka „Dowód na istnienie drugiego”, której punktem wyjścia jest spotkanie dwóch mistrzów polskiej literatury: Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka.
Sztuka „Deprawator” jest kontynuacją zainteresowań Macieja Wojtyszki postacią i twórczością Witolda Gombrowicza.

Autor: Maciej Wojtyszko
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Scenografia: Paweł Dobrzycki
Reżyseria światła: Grzegorz Kędzierski
Muzyka: Piotr Moss
Asystent scenografa: Agata Skajster
Projekcje: Agata Skajster
Asystent reżysera: Katarzyna Zbrojewicz
Sufler: Małgorzata Ziemak
Producent wykonawczy: Magdalena Mróz

Janina Miłosz: Grażyna Barszczewska
Rita Labrosse: Anna Cieślak
Charlotte Caire: Katarzyna Skarżanka
Iza de Neyman: Magdalena Zawadzka

Zbigniew Herbert: Paweł Krucz
Czesław Miłosz: Wojciech Malajkat
Witold Gombrowicz: Andrzej Seweryn

 DSC8607 DSC8617 DSC8623 DSC8627 DSC8641 DSC8645 DSC8654 DSC8675 DSC8679 DSC8683 DSC8690

Podkategorie