1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

nowe_zestawienie_kolor.jpg

DRUGI DZIEŃ FESTIWALU

Drugi dzień festiwalu kończymy koncertowo. W sali widowiskowej zakończył się  spektakl „Bramy do ogrodów”. Publiczność miała okazję zobaczyć znakomitych muzyków -  Marka Bałaę i Krzysztofa Ścierańskiego i aktora Igora Obłoze. I właśnie z panem Igorem rozmawialiśmy tuż przed spektaklem. Zapytaliśmy o jego spotkania z twórczością Tadeusza Różewicza.

- W szkole aktorskiej sięga się jednak bardziej po klasykę, sięgamy głębiej w historię. Przyznam, że z Różewiczem nie miałem wiele wspólnego. Jest to dla mnie coś nowego. Dobrze jednak jest się mierzyć z taką współczesną twórczością. Różewiczowi trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu i my właśnie to robimy. Serdecznie zapraszamy na spektakl. Nie ma co ukrywać, że jest to eksperyment – zachęcał aktor.
A co działo się u nas wcześniej? To było kolorowe przedpołudnie. Poznaliśmy laureatów konkursu plastycznego adresowanego do uczniów. Jury w składzie: Anna Spychało – przewodnicząca, Joanna Nitecka i Tomasz Zawadzki zdecydowali, że Grand Prix trafi do Mateusza Iwińskiego (Gimnazjum nr 18 w Częstochowie). Na podium stanęli także: I miejsce - Laura Zydczyk (ZSP w Dobryszycach), II miejsce - Justyna Krystaszek (Klub Plastyka MDK), III miejsce -Weronika Miśkiewicz (PSP w Kodrębie). Wyróżnienia otrzymali natomiast: Damian Bus (PSP w Kodrębie), Weronika Tkacz (ZSG nr 3 w Radomsku), Iza Trzebska (Gimnazjum nr 18 w Częstochowie), Weronika Brzuchacz ( Gimnazjum w Janikowie) i Mateusz Walas (ZSG nr 4 w Radomsku). Później spotkaliśmy się na ul. Bugaj 4. Na ścianie kamienicy, w której kiedyś mieściła się szkoła do której chodzili bracia Różewiczowie namalowany został festiwalowy mural, a dziś odbyła się oficjalna prezentacja. Przypomnijmy, że autorką projektu jest Anna Tarnowska. Nie mogła niestety wziąć udziału w uroczystości. Reprezentowała ją siostra Justyna Tarnowska - Zasępa. Projekt namalował Marek Barski.

Co jeszcze? W sali kameralnej obejrzeliśmy wyreżyserowany przez Stanisława Różewicza film "Samotność we dwoje".
W naszej galerii montowana jest właśnie wystawa „Zobaczyć słowo poety”. To seria instalacji inspirowanych dramatem Tadeusza Różewicza „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”. Są to prace przygotowane przez studentów V roku Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

O festiwalu głośno też w innych częściach miasta. W świetlicy, która znajduje się przy ul. Kościuszki 2 odbyło się podsumowanie projektu "Bracia Różewiczowie. Mistrzowie klimatu", przygotowany przez Teatr Magiczna 6 czyli zespół filmowy działający przy Pogotowiu Lekcyjnym oraz Pogotowie Lekcyjne.

 

DSC 1863 DSC 1874   DSC5217