1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

nowe_zestawienie_kolor.jpg

ROF TEMATYCZNIE PODZIELONY :-)

Zapraszamy na Różewicz Open Festiwal. Przypomnijmy, że to w naszym mieście młodość spędzili wybitni artyści, bracia Janusz, Tadeusz i Stanisław Różewiczowie.

Teatr

Przez kilka październikowych dni w Radomsku można obejrzeć najlepsze inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza. To prawdziwa gratka dla miłośników teatru. W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu przyjeżdża do nas Teatr Narodowy z Warszawy. Zobaczymy „Białe Małżeństwo”. Sztuka niemal zawsze wzbudza kontrowersje. Różewicz pochyla się nad tym, co w człowieku pierwotne, a co wyuczone. Jak z trudnym językiem Różewicza poradził sobie reżyser Artur Tyszkiewicz? W poszukiwaniu odpowiedzi zapraszamy na spektakl. I jeszcze jedno. Radomszczańska inscenizacja będzie wyjątkowa z jednego jeszcze względu. Ciężko zachorował odtwórca jednej z czołowych ról,  Jerzy Łapiński. Z tego powodu zaplanowane spektakle zostały w Warszawie  odwołane. Zrobiliśmy wszystko, aby Teatr Narodowy jednak do nas przyjechał. I udało się. Było jednak zbyt mało czasu, aby ktoś pana Jerzego Łapińskiego w spektaklu zastąpił. Dlatego jego rola będzie rolą czytaną. A przeczyta ją inny znakomity aktor Mirosław Konarowski.

Co jeszcze?

Wraca do nas Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Tym razem w ich wykonaniu zobaczymy spektakl „ Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”.

Będzie też spektakl dyplomowy. Słuchacze Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich zaprezentują się w sztuce „ Kup kota w worku”. Ten tekst Tadeusza Różewicza zainspirował też grupę teatralną BAT – Scena Dorosłych z MCK Bełchatów. Przygotowany przez nich spektakl nosi tytuł „Przyj dziewczę, przyj”. I jeszcze„ Sceny z Różewicza” , które pokaże na festiwalu „Teatr Pod Lupą”.

Będzie też bardziej kameralnie. Scena Poezji MDK Radomsko zaprezentuje wybrane wiersze Tadeusza Różewicza. Utwory wielkiego poety w Muzeum Regionalnym przeczyta też znany aktor Grzegorz Gierak.Poezja wybrzmi też w przestrzeni miasta. W różnych zaułkach Radomska prezentować ją będzie aktorMirosław Zbrojewicz i radomszczański recytator Janusz Kucharski. Reżyseruje Anna Wieczur – Bluszcz.

Po raz pierwszy na festiwalu będzie można zobaczyćetiudy reżyserskie i aktorskie.Spektakle przygotowali studenci wydziału reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem prodziekan dr Marty Miłoszewskiej.

Film

 Nie zapominamy o Stanisławie Różewiczu. Zapraszamy na projekcję filmu„Samotność we dwoje”w reżyserii tego wybitnego twórcy. Z ekranu będzie do nas mówił również Tadeusz Różewicz. A to za sprawą dokumentu Andrzeja Sapiji „Poeta emeritus”. Po filmie będzie można porozmawiać z reżyserem.

Koncerty

 Zapraszamy na wyjątkowe koncerty. W sali widowiskowej MDK w spektaklu muzycznym„Bramy do ogrodów” wystąpią wybitni polscy muzycyMarek Bałata i Krzysztof Ścierański.Z koleiStanisław Kierner( baryton) i Michał Rot (pianista) wystąpią w koncercie „5 pieśni Tadeusza Różewicza i muzyka polska”. Festiwal przeniesie się też do pubu Bourbon Street. Tam w ramach imprez towarzyszących Różewicz Open Festiwal wystąpiMaja Kleszcz&Kwartet Prowincjonalny, a także zespółDagadana.

 Konkursy

 Młodzież z językiem Tadeusza Różewicz zmierzy się  w konkursie recytatorskim. Gimnazjaliści mogą wziąć też udziałw konkursie plastycznym. Stałym punktem festiwalu jest z kolei rozstrzygnięcieOgólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. I wreszcie finał konkursu na mural. Praca Anny Tarnowskiej zostanie namalowana na kamienicy przy ul. Bugaj, gdzie kiedyś mieściła się szkoła, do której chodzili bracia Różewiczowie ( na zdjęciu malowanie muralu)  .

 Wystawy

 Jak zawsze Różewicz Open Festiwal jest okazją do obejrzenia wyjątkowych wystaw. Tym razem zobaczymy ekspozycję przygotowaną przezstudentów V roku Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także wystawę studentów Pracowni Projektowania Scenografii ASP w Warszawie. Do powstania obu wystaw inspiracją byłyutwory Tadeusza Różewicza. I jeszcze jedno.Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza z Warszawy przekazało nam wielkoformatowe zdjęcia z wystawy„ Poeta odchodzi. Tadeusz Różewicz”. Będą one wspaniałą scenografią dla ważnych festiwalowych wydarzeń.

 Spotkania

 I jeszcze spotkania. Joanna Lisiewicz opowie o swojej książce  „ Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza”. A w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się debata teatralna z udziałemMai Komorowskiej i Bogusława Kierca, którą poprowadzi Janusz Majcherek.

 m2