1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

nowe_zestawienie_kolor.jpg

ZAPRASZAMY NA FESTIWAL

Jak kulturalnie przywitać jesień? Zapraszamy do Radomska! To właśnie w naszym mieście w październiku organizowany jest festiwal poświęcony braciom Różewiczom. Janusz, Tadeusz i Stanisław spędzili tu młodość, a pamięć o wybitnych artystach jest godnie podtrzymywana.

Festiwal poświęcony ich twórczości organizowany jest od lat. Najpierw pod nazwą 3 X Różewicz, później jako Różewicz Open Festiwal. Głównym gospodarzem festiwalu są: Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury. Coraz częściej festiwalowe propozycje dzieją się równolegle w różnych częściach miasta. W organizację włącza się Miejska Bibliotek Publiczna czy Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego. Są też imprezy plenerowe, organizowane w parkach, na skwerach czy też jak w przypadku gier miejskich, na ulicach miasta. Niedawno powstał też plenerowy park rzeźb inspirowanych twórczością średniego z braci.

Dlaczego warto do nas przyjechać? Przez kilka październikowych dni w Radomsku można obejrzeć najlepsze inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza. To prawdziwa gratka dla miłośników teatru. Organizowane są przeglądy filmów Stanisława. Jest też konkurs poetycki poświęcony najstarszemu z braci,Januszowi.
Różewicz Open Festiwal na dobre zagościł na kulturalnej mapie Polski. I nie ma chyba konkurencji. Tylko w Radomsku w tak wszechstronny i różnorodny sposób prezentowana jest bogata spuścizna artystyczna braci. Festiwal łączy ludzi o podobnej wrażliwości. Ma już swoją stałą widownię. Co roku przybywają też jednak kolejni widzowie, którzy chcą posmakować tej twórczości. To spotkanie koneserów teatru, pasjonatów dobrej literatury, miłośników polskiego filmu, to również spotkanie przyjaciół, którzy przyjeżdżają do Radomska z najodleglejszych nawet zakątków Polski.

Przez lata odwiedzili nas najwybitniejsi aktorzy polskich scen m.in. Wojciech Pszoniak, Adam Ferency, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Dorota Kolak, Mirosław Baka, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Malajkat i wielu, wielu innych . Przyjeżdżają zawodowe teatry, przyjeżdżają grupy amatorskie. Wszyscy jednak witani są równie ciepło. Stałym punktem festiwalu było i jest też czytanie utworów Tadeusza Różewicza. Fragmenty interpretują i aktorzy i zwykli radomszczanie. Są okolicznościowe wystawy, zdjęć, plakatów, scenografii.

Jesienią w Radomsku nazwisko Różewicz odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Z roku na rok o festiwalu coraz głośniej. Organizatorzy starają się też zaskoczyć. Odchodzą od sztampy. Ostatnio w mieście namalowano np. dwa murale przypominające o braciach. Różewicz Open Festiwal ma też swój wymiar naukowy. Organizowane są tematyczne panele z ekspertami, krytykami teatralnymi, literaturoznawcami. Spotkania mają charakter otwarty, w dyskusję może włączyć się każdy.
Dyrektorem artystycznym Różewicz Open Festiwal od lat jest Barbara Osterloff wykładowczynią historii teatru na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie i prorektor tej uczelni, a koordynatorem wszystkich działań Krystyna Michalska kierownik działu organizacji imprez radomszczańskiego MDK. I jeszcze jedna zachęta na koniec. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.